Pac Choi
Folytatom gasztronómiai kirándulásunkat.
Egy nagyon látványos és finom zöldség,
a mai felfedezni valónk, a Pac Choi, magyarul bordás kel. Ahogy neve is tükrözi,
Kínából származik. Őszi-téli zöldség,
a szezonja októbertől márciusig tart.
A-vitamin (béta karotin),
C-, B2- (riboflavin), B6- (pyridoxine),
folsav, vas, magnézium,
kalcium forrása. A szára leveses,
ropogós, az íze édeskés,
fűszer nélkül meglehetősen semleges.
Lehetőleg a legkisebb
méretűt válasszunk vásárláskor,
mert zsengébb és puhább.
Főzéskor a tömege kétharmadára összefonnyad.
Kiváló hozzá a szójaszósz, a shiitake gomba, halszósz, osztrigaszósz, de tulajdonképpen bármivel kísérletezhetünk.
Érdemes kipróbálni, nekem nagyon bejött...
Pak Choi fokhagymás szójaszósszal
2011. február 27., vasárnap
...Mert megérdemlem!
Hozzávalók az Avokádó tálhoz:
Megint eltelt a hétvége, és jönnek a fárasztó, kemény,és nagyon hosszú hétköznapok. Azon tűnődtem, hogy mivel is zárjam ezt a szép napot. Egy könnyű vacsorára gondoltam, és utána egy jó filmre.Azt hiszem már ki is találtam, hogy a Fekete hattyút fogom megnézni. Remélem reggelre Oscar lesz belőle.....Az avokádó egyik felét felszeletelem, gondosan elrendezem egy tálon, és megajándékozom néhány szem eperrel, kesudióval. Azt hiszem egy kis mozzarella is jöhet...Mielőtt elfogyasztom megfürdetem egy kis citromos olívaolajjal.
Radiccio fészek
Hozzávalók:
- 2-3 levél radiccio saláta
- 1/2 avokádó, szeletelve
- mozzarella
- kesudió
- néhány karika póré
- olíva, só, frissen őrölt bors
Egy másik tálra radicciot ültetek és az ölébe mindenféle finomságot helyezek. Avokádót, mozzarellát, kesudiót, néhány karika pórét. Hogy miért készítettem egy másik salátát is? Mert lehet, hogy majd film közben kedvem támad egy kis nassoláshoz....
...és hát mert enni jó!
Epres-túrós rétes
Maradt még egy fél doboz mascarponém, meg kb.10 dkg eprem a tegnapi főzőcskéből, így hát útjára indítottam a fantáziámat. Leszaladtam a boltba, hogy vegyek még ezt-azt, és mire visszaértem, már ki is találtam, mivel is örvendeztessem meg a családomat.
Hozzávalók:
- 250 dkg mascarpone
- 250 dkg tehéntúró
- 1 doboz tejföl
- 1 tojás sárgája
- 1 cs vaníliás cukor
- 15 dkg kristálycukor
- olvasztott vaj
- 3-4 ek búzadara
- 1 lime reszelt héja, leve
- porcukor
Elkészítés:
A túrót villával összetöröm, a mascarponét a tejfölt, a kristálycukrot és a tojás sárgáját hozzáadom, majd habosra keverem. Teszek bele 1 csomag vaníliás cukrot és egy fél lime levét is belecsorgatom. A legvégén a héját is hozzá reszelem. A réteslapot (8 lapos) kettéválasztom, és mielőtt megtölteném, szórok néhány kanál búzadarát a lapra, hogy ne ázzon át sütés közben a sütemény. Ha feltekertem, megkenem olvasztott vajjal, és beteszem a sütőbe 190 °C –ra, úgy kb. 15-20 percre. Amikor már látom, hogy piros a teteje, elzárom a sütőt és langyosra engedem hűlni.
Szeletelem és tálra rendezem. Egy kis tejföl, porcukor és lime lé keverékével megöntözöm, végül friss eperrel díszítem.
Úgy gondolom, hogy ezt nem lehet kihagyni…
... és nem csak azért, mert enni jó!
Canelloni, csirkével, gombával és parajjal
Nem csak a keleti ízeket szeretem, dobogós helyen áll nálam az olasz gasztronómiát is. A tészták közül a lasagna, a fusili, a spagetti és a penne félék is gyakori vendégei a konyhámnak. Most egy általam kifejlesztett canellonit szeretnék bemutatni. A canelloni Piemontból származó, szintén olasz pasta: igen nagy átmérőjű, hengeres csőtészta. Nevét valószínűleg a piemonti Canelli városról kapta, de Canelli a neve egy aromás muskotályos pezsgőnek is, ami e tájékról származik. Alakjának köszönhetően kitűnően tölthető tésztaféle. A hengerek betöltése után általában valamilyen mártással leöntve, sütőben sütik készre.
Hozzávalók:
- 15 db canelloni tészta
- 1 db csirkemell
- 10 dkg spenót
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 bébi cukkini
- petrezselyem, zeller,
- paprika, paradicsom
- 1 db hámozott paradicsom konzerv
- olívaolaj
- parmezán
- oregánó, bazsalikom, kakukkfű
A besamellhez:
- 300 ml tej
- 200 ml tejszín
- 1 ek liszt
- 3 ek vaj
- reszelt ementáli sajt
- szerecsendió, fehérbors, só
Elkészítés:
A csirkemellet ledarálom, a spenótot leforrázom, és fedő alatt hagyom pár percig.
A hagymát üvegesre pirítom és rádobom a darált húst. Felaprítom a paprikát, paradicsomot és a cukkinit, majd hozzáadom a húshoz.
Meghintem pirospaprikával, sóval és borssal, megkeverem és 5-10 percig fedő alatt párolom.
Ez alatt a fokhagymát vékonyra felszeletelem és egy felhevített edényben olívaolajon megpirítom. Hozzáadom a spenótot és 3-4 percig fonnyasztom, majd az egészet belekeverem a húsos raguba. Apróra vágott zellerrel, oregánóval, bazsalikommal, kakukkfűvel és a hámozott paradicsom konzervvel néhány percig rottyantom, majd lehúzom a tűzhelyről. Belereszelek 10 dkg parmezánt. Ha kicsit kihűlt, akkor megtöltöm a canellonikat és tálkákra helyezem.
Végül elkészítem a mártást a tetejére. A tejet és a tejszínt összemelegítem. A vajon egy edényben megfuttatom a lisztet és óvatosan merőkanalanként hozzáadagolom a tejes tejszínt. Akkor van készen, ha kellően besűrűsödik.Vigyázzunk, hogy nehogy csomós legyen. Ízesítem, őrölt fehér borssal, sóval és szerecsendióval. A legvégén pedig hozzáadom a reszelt ementálit.
Nyakon öntöm a canellonikat a mártással, és betolom a sütőbe, 180°C-n kb.1-1,5 órát sütöm.
Tálaláskor egy pohár vörösbort kínálok hozzá.
....jó étvágyat!
Tálaláskor egy pohár vörösbort kínálok hozzá.
....jó étvágyat!
Pak Choi fokhagymás szójaszósszal
Megláttam és megszerettem. Egy alkalommal a piacon nézelődtem, amikor megpillantottam ezt a csodásan szép zöldséget, hanyag eleganciával felhalmozva egymás tetejére egy pulton. Nem tudtam kiféle-miféle, de éreztem, hogy ki kell próbálnom. És tessék, nem csalódtam! Mesés előételt készítettem belőle röpke 15 perc alatt.
Hozzávalók: (1 személyre)
- 1 db pac choi
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 ek vaj
- 2 ek szójaszósz
- 2 ek tejszín
- 1 merőkanál alaplé
- frissen őrölt bors, pici só
- néhány karika póréhagyma
- hántolt magvak
Elkészítés:
A pak choi-t leveleire szedem, és a szárat felkarikázom. Forró wokban egy kanálnyi vajat hevítek és a felkarikázott szárat, fokhagymát és a pórét rádobom és megpirítom. Majd 2 evőkanál szójaszósszal és egy merőkanál alapléval nyakon öntöm, és fedő alatt párolom kb.6-8 percig. Ha megpuhul, hozzáadom a leveleket és néhány perc múlva a két evőkanál tejszínt. Tálaláskor középre halmozom a zöldséget, meglocsolom a szósszal és meghintem magokkal.
Ízlés szerint pirított bagett karikákkal is fogyasztható.Olyannyira kínálta magát, hogy nem is bírtam kivárni az ebédet......
mert enni jó!
2011. február 26., szombat
Gasztro szótár 1.
Tarógyökér
A taró –más néven a „karibi káposzta, „ehető kontyvirág” vagy a „trópusok burgonyája”- tulajdonképpen egy zöldséggyökér, ami a hosszúkás gumós zellerre hasonlít. Barna, rücskös, néha szőrös héja koncentrikus köröket alkot, de alatta finom, mályvaszínű rostokkal erezett fehér hús bújik meg. Ezt a gumót midig főzve eszik, (nyersen mérgező) ugyanúgy lehet elkészíteni, mint a burgonyát. Köretként bármihez fogyasztható akár sütve, rósejbninek, pürének, vagy chipsnek. De kiválóan alkalmas édességek, sütemények elkészítésére is. Nagyon magas a keményítő tartalma, ezért kicsit nyálkás hatású hámozáskor. Krémes állagú, nincs különleges íze, inkább csak a látványa fogja meg az embert.
Gyümölcsrizs, avagy gyermekkorom kedvenc desszertje
Gyerekkorom meghatározó élményei közé tartozott, hogy a sarki kedvenc Vadász cukrászdába mentünk vasárnap délután sütizni apuval. A hatalmas kínálatból sokszor alig tudtam választani, mert az összes kedvencem ott tornyosult a pultban. Szinte már jelentkeztek, és felkínálkoztak, hogy őket válasszam, de én hosszas gondolkodás után, rendszerint a gyümölcsrizs mellett döntöttem. Nem lehetett megunni, újra és újra legyőzte a többieket. Most ennyi év után úgy gondoltam, hogy megálmodom a saját gyümölcsrizs receptemet....
Hozzávalók:
- 100 ml gömbölyű rizs
- 100 ml víz
- 150 ml tej
- 250 ml habtejszín
- 250 gr mascarpone
- 10-15 dkg eper
- 2 evőkanál kristálycukor
- 2 ek porcukor
- lime, menta, vaníliarúd
- 2 cs habfixáló
Elkészítés:
A rizsből, a vízből, a tejből, kristálycukorból és a vaníliarúd kikapart belsejéből, plusz a héjból nyákos tejberizs készítek. Egy tálkába beleteszem a felnegyedelt epreket és meglocsolom egy fél lime levével, mozsárban kicsit megnyomkodott menta levelekkel, majd 2 ek porcukorral meghintem. Félreteszem, hogy a kémia megtegye kellő hatását. Egy mély edényben gépi habverővel a tejszínből habfixálóval és 2 ek porcukorral, kemény habot készítek. Közben a mascarponéba beleteszem, a cukor és citrom hozzáadásával levet engedett és kissé besziruposodott epreket, majd kézi robotgéppel elegyítem. Nem kell pépesre keverni, inkább rusztikus hatású legyen a szétzúzott eprektől. Az elkészült tejberizsből kihalászom a vaníliarudat és óvatosan összeforgatom a mascarponéval, majd a tejszínhabbal (a tejszínhabból félreteszek egy keveset a díszítéshez).
Kelyhekbe töltöm, és hűtőszekrényben jól lehűtöm.
Tálaláskor, eperrel és mentalevéllel díszítem.
....hát nem csoda, hogy ez volt a kedvencem...
Padlizsános kuszkusszal töltött gombafejek, taró chipsszel
A múlt hétvégén pizsama partyt rendeztünk a lányommal. Fényképeket nézegettünk és jókat nevettünk, na meg finomságokat ettünk közben. A fényképek között ott lapultak a nyaralások emlékei is, többek között Tunézia. Néhány éve ott nyaraltunk, és igazából akkor érintett meg a keleti gasztro kultúra. Elvarázsolt az a sok-sok különleges és szokatlan íz, na meg a látvány. A fényképek nézegetése közben jöttem rá, hogy ott ettem először kuszkuszt és padlizsánt. Meg is beszéltük, hogy most hétvégén ezek az ízek lesznek a meghatározóak, amikor kigondolom, hogy mi is legyen az ebéd.
Szokás szerint a csarnokba mentem vásárolni. Padlizsánt és cukkinit akartam venni, de nagyon szép gombákkal találkoztam közben. Nem volt ugyan tervbe véve, de nem lehetett otthagyni őket, így módosítottam egy kicsit a receptemet. Íme:
Hozzávalók:
- 8 nagy fej gomba
- 1 bébi padlizsán
- 1 saláta cukkini
- ½ bögre kuszkusz (kb.100 ml)
- paradicsom, paprika, újhagyma, póréhagyma
- 1 csokor koriander, petrezselyem,
- 1-2 mentalevél
- római kömény
- 1 gerezd fokhagyma
- 50 ml alaplé, vagy forró víz
- olívaolaj
- 2 nagy db taró gyökér
Elkészítése:
A padlizsánt félbevágom és felkockázom, a cukkinit meghámozom, félbevágom és felkockázom. A paradicsommal, a paprikával és a póréval is hasonló módon járok el. Wokban olajat hevítek, a zöldségeket a fokhagymával és a póréhagymával megpirítom.
Sóval őrölt borssal és római köménnyel fűszerezem, majd 10-15 percig pirítom még. Közben a gombafejeket megtisztítom és sütőrácsra helyezem, a kuszkuszt egy tálkába teszem, és az apróra vágott a korianderrel, petrezselyemmel és újhagymával összekeverem. Mozsárban megtöröm a római köményt (így sokkal jobban kijön az íz és az illat) majd fűszerezem vele a kuszkuszt. A legvégén lottyintok rá egy kevés olívaolajat, és felöntöm a forró alaplével. Ha nincs otthon alaplé, akkor a forró víz is ugyanolyan jó lesz. Hagyom, amíg felszívja a folyadékot.Összekeverem a megpirított zöldségeket a kuszkusszal és beletöltöm a gombafejekbe. A tepsi aljára vizet töltök és ráhelyezem a rácsot, amin a gombák csücsülnek. Betolom a 200°C fokos előmelegített sütőbe és 20 perc alatt ropogósra sütöm.Amíg a gombák pirulnak, addig elkészítem a taró chipszet. Ezt a köretet azért találtam ki mellé, mert még maradt a múlt hétvégéről 2 szép db taró gyökerem és mivel ez egy magas keményítő tartalmú burgonyaféle, szuper chipszet lehet belőle készíteni.Először is megszabadítom a szőrös külsejétől, majd hajszál vékonyra szeletelem. Aztán egy nagyon felhevített wokba szépen elrendezem virágszirom alakban és kevés olajban megsütöm. Szemet gyönyörködtető, és egyben finom is. Egyébként az íze szerintem pont olyan, mint a hagyományos magyar burgonyáé.
Tálaláskor lollo salátát és néhány chili szálat használtam, mert most ehhez volt kedvem.
Jó étvágyat hozzá!
Thai leves
Valószínűleg rájöttetek már, hogy mennyire oda vagyok a varázslatos keleti ízekért. Most is az egyik kedvencemet főztem. Thai zöldségleves kókusztejjel, üvegtésztával. Ilyenkor, amikor kinézek az ablakon és még jelét sem látom a tavasznak, nagyon szomorú leszek, és hát mivel is vigasztalhatnám magamat, mint azzal, hogy összedobok egy isteni thai levest.
A thai konyha egy szóval jellemezve aromás, azaz fűszeres: sós, savanyú, édes és időnként nagyon erős. Sokféle alapanyag felhasználásával alakul ki a jellegzetes íz. Az első a chili, aminek több mint egy tucat különböző fajtáját használják. Ebben a levesben én most a chili szálakat választottam, mert látványos és csak enyhén pikánsan csípős, de mégis jelen van az ételben.
Hozzávalók:
- 1 liter csirkehús alaplé
- 1 doboz (400ml) kókusztej
- 1 szál sárgarépa
- 1 szál gyökér
- 1 szál szárzeller
- gyömbér
- ½ saláta cukkini
- 1-2 db friss gomba, méretétől függően
- 1 csokor petrezselyem
- 1-2 kaffír lime levél
- 1 csokor friss koriander
- 1/2 szál póré
- curry, őrölt bors, szójaszósz, olívaolaj, fél lime leve
Elkészítés:
A zöldségeket megtisztítom, vékonyra felkarikázom, a kaffír lime levelet és a gyömbért
(kb.2 centis darabot) hajszál vékonyra szeletelem és felhevített wokban olívaolajon megpirítom.
Hozzáadok 2 ek szójaszószt és 1 tk curryt, majd felöntöm 1 liter csirke alaplével és hagyom, hogy kb. 15-20 perc alatt összeforrjanak az ízek. A zöldségeknek nem szabad megfőni, inkább kissé roppanós maradjon úgy az igazi. A kókusztejet felrázom, vagy felkavarom és hozzáöntöm a leveshez.
A petrezselymet és a koriandert ollóval nagyobb darabokban belevagdosom, a lime levével, és őrölt borssal ízesítem. Pár percig kis lángon hagyom még gyöngyözni, majd üvegtésztával tálalom. Ha van időm és kedvem, akkor egy marék üvegtésztát wokban, nagyon forró olajban fészek alakúra sütök és díszítésnek használom.
Egyszerű az elkészítése és ázsiai boltokban minden hozzávaló beszerezhető.
Na, én megyek is, hogy miért?
... mert enni jó!
2011. február 22., kedd
Rendhagyó tavaszitekercs
Hozzávalók (3 személy részére)
10 dkg szeletelt gomba
1 csokor petrezselyem
2 ek reszelt friss gyömbér
1 gerezd reszelt fokhagyma
2 tk kínai öt fűszer
2 ek szójaszósz
2 tk tejszín
1 db zöld alma
1 db vilmos körte
1 db csicsóka
2-3 szelet édeskömény
2-3 szelet édeskömény
póréhagyma
egy maréknyi üvegtészta
3 db rizslap
olívaolaj
só, őrölt bors
pár csepp citromlé
pár csepp citromlé
Elkészítés
A gombát felhevített olívaolajra dobom. A felaprított gyömbért, édesköményt, csicsókát, fokhagymát, vágott pórét petrezselymet, és a gyümölcsöket (néhány szelet almát és körtét félre tettem a díszítéshez) hozzáadom és meglocsolom a szójaszósszal és a tejszínnel. Közben 3 perc alatt kifőzöm az üvegtésztát (a főzővízbe is teszek 1 ek szójaszószt), majd hozzá keverem a többi összetevőhöz.
Fűszerezem, sóval, borssal kínai öt fűszerre és pár csepp citromléval meglocsolom.
Ha elkészült, egy széles edényben vizet forralok és beleteszek egy rizslapot. Kb. fél perc alatt megpuhul, ekkor tálra teszem és megtöltöm a finomságokkal. Feltekerem és egy wokban felhevített olajban kisütöm a tekercset.
Addig ismétlem a műveletet, amíg elfogy a rizslap és a töltelék.
Rögtön tálalom is egy kis díszítéssel, és forrón meg is eszem……
...gyors, könnyű, mennyei.
Címkék:
gomba,
gyömbér,
kínai ötfűszer,
rizslap,
vacsora
2011. február 20., vasárnap
Hosszú távban gondolkodom
Egy hét telt el a blogom elindulása óta, és rengeteg pozitív visszajelzést kaptam már.
Jó érzéssel tölt el, hogy ilyen sokan kíváncsiak arra, hogy milyen is az én íz világom.
Többen is kérdezték, hogy mik ezek a számukra ismeretlen zöldségek, gyümölcsök vagy éppen fűszerek, és hol lehet ezeket beszerezni?
Ez adott ötletet ahhoz, hogy elindítsak egy sorozatot, amelyben hétről-hétre kiválasztok egy-egy alapanyagot és megpróbálom bemutatni, hogy mire is lehet használni és hol lehet kapni őket. Természetesen leírásaimat mindig az adott alapanyagból készült receptemmel spékelem meg. Gasztro-szótár címmel bele is vágok ebbe az izgalmas vállalkozásba….
...kövessetek!
Csirke bambuszpárolóban
Valami könnyű és egészséges ebédre vágytam, így hát elővettem a bambuszpárolót.
A csirkemellet kifiléztem és vékonyabb szeletekre vágtam. Sóval, őrölt borssal bedörzsöltem, szójaszósz és olívaolaj elegyében pihentettem, amíg a többi hozzávalót előkészítettem.
Hozzávalók
- édeskömény
- szárzeller
- csicsóka
- taró burgonya
- vöröshagyma
- fokhagyma
- póréhagyma
- paradicsom
- paprika
- snidling
- ½ citrom
- olívaolaj, szójaszósz
- só, őrölt bors, rózsabors szemek
A zöldségeket megmostam és megtisztítottam, és ízlésesen elhelyeztem az egyik bambusz gyűrűben, a csirkemellet pedig a salátával kibélelt másik gyűrűbe fektettem.
Megszórtam a rózsaborssal és egy-egy bazsalikomot tettem a húsokra.
Egy wokba, annyi vizet töltöttem, hogy a rákerülő bambuszpároló ne érjen bele.
Szójaszósszal és zöldségleves kockával ízesítettem a vizet és felforraltam. Ráhelyeztem a csirkemelles gyűrűt, majd erre a zöldséges gyűrűt és befedtem. A finomságok saját gőzükben párolódtak, én meg már alig vártam, hogy elkészüljön, olyan fenséges illatok keringtek a konyhában.
Tálaláskor szépen elrendeztem a húst és a zöldségeket, majd snidlinggel díszítettem és egy cseppnyi olívával meglocsoltam.
Sajtos tökmagos vekni
A napokban találtam egy régi családi receptet, amit kicsit feltuningoltam, és most megosztom veletek.
Hozzávalók
- 30 dkg liszt
- 3,5 dkg margarin
- 3,5 dkg élesztő
- 2 dl tej
- egy marék tökmag
- 10 dkg reszelt sajt (bármilyen)
- 1 mokkáskanál őrölt kömény
- 1 teáskanál só
- 1 teáskanál szurokfű
Elkészítés
A langyos cukros tejbe belemorzsolom az élesztőt.
A lisztet tálba szitálom, és hozzáadom a többi adalékot. A közepébe mélyedést csinálok, és beleöntöm a felfutott élesztőt. Összedolgozom a tésztát, letakarom és meleg helyen fél órát kelesztem. Átteszem egy kisebb kenyérformába, és előmelegített sütőben kb. 25 percet sütöm 180C°-on.
Ha elkészült, hagyom kissé kihűlni, majd kiborítom, és szeletelem.
Isteni az illata, hát még az íze…
…megyek is vacsorázni
Vízitorma saláta, lazaccal és mozzarellával
Hozzávalók
- kb. 5 dkg alaszkai tengeri lazac
- 1 csomag vízitorma
- 1 marék ruccola
- 1 marék petrezselyem
- szárzeller
- újhagyma
- póréhagyma
- mozarella
- kapor
- édeskömény szakáll
- jégsaláta
- olívaolaj, balzsamecet, citromlé, só, bors
- 2 db pita
Elkészítés
A mozarella darabokat felaprított kapor és édeskömény szakáll keverékébe forgatom és lazaccsíkokba tekerem. A falatkanalakra elrendezem a saláta darabokat, és ráültetem a töltött lazacokat.
Összeállítom a vízitorma salátát. A hozzávalókat felaprítom és meglocsolom olívaolajjal, balzsamecettel, pici citromlével, és megszórom sóval, borssal.
A pitát négy részre vágom és elrendezem a tálon.
Ehhez a könnyű és egészséges vacsorához jó étvágyat kívánok..
…mert enni jó!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)